فلنج ها برای اتصال پمپ ها، شیرها، لوله ها و سایر قسمت ها برای تشکیل یک سیستم لوله کشی مفید هستند. فلنج ها معمولاً برای اتصال جوش داده می شوند یا با رزوه پیچ می شوند. استفاده از فلنج به فرد امکان نگهداری و تعمیر آسان سیستم لوله را می دهد. به جای بیرون آوردن کل لوله برای بازرسی، می توان قسمت کوچکتر لوله را بررسی کرد تا با کمک فلنج عیب را پیدا کرد. نقطه اتصال فلنج امکان تقویت سیستم و همچنین تمیز کردن لوله و بازرسی آسان را فراهم می کند.
می توانید دو فلنج را با پیچ و مهره با استفاده از واشر بین آنها برای آب بندی به یکدیگر متصل کنید. بیشتر فلنج های فولادی در صنایع گاز، نفت، نفت و صنایع شیمیایی استفاده می شود. انواع ضروری فلنج ها عبارتند از: فلنج رزوه ای، فلنج مفصلی، فلنج کور، فلنج سوکت، فلنج گردن جوش و فلنج لغزنده. برخی از انواع خاص فلنج ها عبارتند از: فلنج های مخصوص گردن مخروطی، فلنج های جوشی بلند، فلنج های نیپوفلنج، فلنج های کاهش دهنده، فلنج های منبسط کننده و فلنج های روزنه ای.
مواد مورد استفاده در فلنج
فولاد با استحکام تسلیم عملکرد بالا: ASTM/ASME A694 F42، F52، F56، F60، F65، F70

فولاد با دمای پایین: ASTM/ASME A350 LF2.

فولاد ضد زنگ: ASTM/ASME A182 F321-321H, F347-347H

فولاد ضد زنگ: ASTM/ASME A182 F316-316L-316H-316LN-316N-316Ti

فولاد ضد زنگ: ASTM/ASME A182 F304-304L-304H-304LN-304N

فولاد آلیاژی کروم: ASTM/ASME A182 F1-F12-F11-F22- F5-F9- F91

فولاد کربنی: ASTM A105، ASTM A105N، GB 20، C22.8.

ابعاد فلنج
5 مزیت کلیدی فلنج ها

ابعاد فلنج بسته به سبک متفاوت است و هر نوع فلنج با تعریف ابعاد استاندارد ارائه می شود. ابعاد فلنج ها در سراسر جهان برای کارهای تعمیر و نگهداری و عملیات روان یکسان است. ابعاد معمولا به دو صورت اینچ و میلی متر منتشر می شود.این سایت در مورد انواع فلنج مقاله های خوبی دارد

ابعاد اصلی فلنج شامل قطر خارجی، تعداد پیچ، ضخامت و جزئیات توپی است. پیچ ها معمولاً در قسمت جلویی خارج از فلنج قرار می گیرند. واشر مورد استفاده بین دو فلنج دارای سوراخ‌های پیچ و اندازه‌ای مشابه با فلنج رو به رو است.

مزایای فلنج ها
حتی اگر می‌توانید کاربرد مشخصی را پیدا کنید که در آن فلنج‌ها و اتصالات تنها انتخاب عملی هستند، فلنج‌ها همچنین مزایایی را برای سیستم لوله‌کشی فراهم می‌کنند که انواع اتصالات هیدرولیک سنتی آن را ندارند. به عنوان مثال، در کاربردهای بزرگتر OD، فلنج ها در مقایسه با آداپتورها یا اتصالات رزوه ای، اغلب قادر به اتصال آسان تر به لوله و پورت قطعات نیستند. مهمتر از همه، در بیشتر کاربردهای خدماتی شدید در تجهیزات ساخت و ساز سیار، اتصالات فلنج برای موارد زیر مناسب است:

1. مونتاژ آسان در فضاهای تنگ که در صورت نصب اتصالات فلنج سنتی، آچارها ممکن است فاصله نداشته باشند. آنها با گشتاور متوسط ​​راحت تر مونتاژ می شوند.

2. مناطق صعب العبور که در آن به انعطاف پذیری نیاز دارید، می توانید نیاز به آداپتور در خط شلنگ، لوله یا لوله را از بین ببرید.

3. اتصالات لوله، لوله ها، یا اتصالات شلنگ بزرگ که در آن فشار زیاد، لرزش یا فشار ضربه وجود دارد، که می تواند به راحتی به اتصالات هیدرولیک بزرگ سنتی آسیب برساند.

4. ایجاد اتصالات امکان نگهداری آسان در خطوط صلب مانند لوله های فلزی یا لوله های پیوسته را فراهم می کند.

5. احتمال شل شدن قطعات در کاربردهای سخت هیدرولیکی را کاهش دهید.

استفاده از اتصالات فلنج در شرایط فشار بالا و اندازه بزرگتر امکان مونتاژ آسان و استفاده بیش از حد از اتصالات بزرگتر را فراهم می کند. فلنج ها با مونتاژ فاصله صفر عرضه می شوند، اتصال مجدد و جداسازی آسان برای تعمیر و نگهداری اتصالات شیلنگ، منیفولد و لوله می تواند بسیار سریعتر باشد و توانایی گشتاور دقیق تر پیچ ها را فراهم می کند، در مقابل تلاش برای دستیابی به گشتاور مناسب یک اتصالات بزرگ. اتصالات فلنج و اتصالات فلنج در مقایسه با اتصالات هیدرولیک استاندارد زمانی که توزیع بار مناسبی از گیره در اطراف سر فلنج وجود دارد، کمتر شل می‌شوند. ممکن است تصور کنید که چرخ ماشین خود را روی دیسک ترمز یا درام توپی پیچ می کنید. اگر مهره ها را سفت نکنید، چرخ الگوی ستاره سفت نمی شود و اتصال را حفظ نمی کند. ممکن است باعث تاب برداشتن درام ترمز، روتور یا دیسک ترمز شود.

نتیجه
اتصالات فلنجی یکی از بهترین گزینه‌ها برای اتصالات انتهایی لوله‌هایی است که دارای خمیدگی‌هایی هستند که در معرض نیروهای جانبی بسیار بالایی قرار می‌گیرند که باعث شل شدن مجموعه می‌شوند. پنج مزیت ذکر شده در بالا به وضوح مزایای کلیدی فلنج ها را مشخص می کند.

منبع

سه شنبه 12 بهمن 1400
بؤلوملر :